27.10.2023 සිකුරාදා අද කාලගුණ තත්ත්වය

(මොහොමඩ් සාලිහීන්, කාලගුණ නිලධාරි)

උතුරු, නැගෙනහිර සහ උතුරු මැද පළාත් හැර දිවයිනේ සෙසු පළාත්වල බොහෝ ස්ථානවල සවස 2 න් පමණ පසු වැසි හෝ ගිගුරුම් සහිත වැසි ඇති විය හැක. සබරගමුව සහ බස්නාහිර පළාත්වල ඇතැම් ස්ථානවලට මෙන්ම ගාල්ල සහ මාතර දිස්ත්‍රික්කවල ඇතැම් ස්ථානවලට මිලිමීටර් 50 දක්වා වූ සාමාන්‍ය වර්ෂාපතනයක් අපේක්ෂා කෙරේ. මධ්‍ය, සබරගමුව සහ ඌව පළාත්වල සමහර ප්‍රදේශවලට උදෑසන කාලයේදී මීදුම් සහිත තත්ත්වයක් ඇති වේ.

තද සුළං සහ අකුණු අනතුරු වලදී අවදානයෙන් පසුවන ලෙස මහජනතාවට දැනුම් දෙනවා.

මුහුදු කලාපවල

පුත්තලම සිට කොළඹ දක්වා, ගාල්ල හරහා හම්බන්තොට දක්වා මුහුදු ප්‍රදේශවල බොහෝ ප්‍රදේශවල විශේෂයෙන් අපරභාගයේදී හෝ රාත්‍රී කාලයේදී වැසි හෝ ගිගුරුම් සහිත වැසි ඇති විය හැක. මුහුදු ප්‍රදේශ හරහා පැයට කිලෝමීටර් 20 – 30 ක වේගයකින් සුළං ගිනිකොන දෙසින් හෝ ප්‍රතිවිරුද්ධ දිශාවලින් හමා යනු ඇත.

රට වටා ඇති මුහුදු ප්‍රදේශ මධ්‍යස්ථ වඩදිය බාදිය මගින් සංලක්ෂිත වේ. නමුත් ගිගුරුම් සහිත වැසි සහ තද සුළං ඇති වන විට එම මුහුදු ප්‍රදේශ තාවකාලිකව ඉතා කැළඹිලි ස්වභාවයක් ගනී.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *