සුනාමියට වසර 19 යි.

2004 ශ්‍රී ලංකා සුනාමි දුම්රිය සුන්බුන් මරණ සංඛ්‍යාව 1,700 ක් හෝ ඊට වැඩි සංඛ්‍යාවක් සමඟ ලෝක ඉතිහාසයේ විශාලතම තනි දුම්රිය ව්‍යසනය වේ. 2004 ඉන්දියානු සාගර භූමිකම්පාවෙන් පසු ඇති වූ සුනාමියකින් ශ්‍රී ලංකාවේ වෙරළබඩ දුම්රිය මාර්ගයක ජනාකීර්ණ මගී දුම්රියක් (අංක 50, මාතර සීඝ්‍රගාමී) විනාශ වූ විට එය සිදුවිය. සුනාමිය පසුව ශ්‍රී ලංකාවේ වෙරළබඩ ප්‍රදේශවල 35,000 කට අධික මරණ සහ රුපියල් බිලියන ගණනක දේපළ හානියක් වාර්තා කළේය.

සුනාමි ව්‍යසනයෙන් මිය ගිය අය සිහිපත් කිරීම සඳහා පැවැත් වෙන ජාතික සුරක්ෂිත දින සැමරුම් වැඩසටහන ආරක්ෂක රාජ්‍ය අමාත්‍ය ප්‍රමිත බණ්ඩාර තෙන්නකොන් මහතාගේ සහ ආරක්ෂක ලේකම් ජෙනරල් කමල් ගුණරත්න මහතාගේ  ප්‍රධානත්වයෙන් අද (26) උදෑසන 8.30ට , පෑරලිය සුනාමි ස්මාරකයට අසලදී පැවැත් වේ.

2024 වර්ෂයේ සුනාමි ව්‍යසනයෙන් අප රටේ 35,000කට අධික පිරිසක් මිය ගිය අතර 5000ට වැඩි පිරිසක් අතුරුදහන් වී ඇත. එම සියලු දෙනා සිහිපත් කරමින් 2005 වසරේ සිට සැමරුම් දින වැඩසටහන් ක්‍රියාත්මක කරන අතර මෙම වසරේ ප්‍රධාන සැමරුමට සමගාමීව සියලුම දිස්ත්‍රික්ක වලදී  සැමරුම් දින වැඩසටහන් පැවැත් වීමට සැලසුම් කර ඇත. ඒමෙන්ම මියගිය ජනතාව සිහි කරමින් පෙ.ව 9.25 සිට 9.27 දක්වා විනාඩි දෙකක නිශ්ශබ්දතාවයක් පැවැත්වෙනු ඇත.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *