කොළඹ වරාය නගර ව්‍යාපාරික මධ්‍යස්ථානය, ශ්‍රී ලංකාව දියුණු ව්‍යාපාරික කේන්ද්‍රස්ථානයක් බවට පත්වීමේ සාක්ෂියක්..-අග්‍රාමාත්‍ය දිනේෂ් ගුණවර්ධන මහතා

කොළඹ වරාය නගරයේ ව්‍යාපාරික මධ්‍යස්ථානය, ඉදිකිරීම් ඇරඹීමේ උත්සවයට අද (2024.03.12) එක්වෙමින් අග්‍රාමාත්‍යවරයා මේ බව සඳහන් කළේය.
මෑත කාලයේ ශ්‍රී ලංකාවේ වඩාත්ම අභිලාෂකාමී සංවර්ධන ව්‍යාපෘතියේ ආගමනය සනිටුහන් කරන වැදගත්ම සිදුවීම මෙය බවත් වසර දහස් ගණනක සිට ශ්‍රී ලංකාව වෙළෙඳ හා ආයෝජන සඳහා ඓතිහාසික කේන්ද්‍රස්ථානයක් වී ඇති බවත් මෙහිදී පෙන්වා දුන් අග්‍රාමාත්‍යවරයා, අපේ රටට ඇති ලොකුම වාසිය එහි උපායමාර්ගික පිහිටීම බව ප්‍රකාශ කළේය.
එහිදී අදහස් දැක් වූ අග්‍රාමාත්‍යවරයා –
“කොළඹ වරාය නගරය යනු ශ්‍රී ලංකාවේ ආර්ථික හා සමාජීය භූ දර්ශනය යළි නිර්වචනය කිරීම අරමුණු කරගත් ඩොලර් බිලියන ගණනක දූරදර්ශී ව්‍යාපෘතියකි. ශ්‍රී ලංකාවේ අගනුවර වන කොළඹ හදවතට යාබදව ගොඩනගන ලද භූමියක ඉදිකරන ලද කොළඹ වරාය නගරය විශ්වීය ජීවන රටාවක්, ලෝක මට්ටමේ යටිතල පහසුකම් සහ තිරසාර ජීවන රටාවක් ලබා දෙනු ඇත.″
“අපි ව්‍යාපාරවලට නව්‍යකරණය සඳහා කදිම පරිසරයක් ද ලබා දෙනවා. ශ්‍රී ලංකාව කලාපයේ ප්‍රධාන ආර්ථික මධ්‍යස්ථානයක් බවට පත්වීමට නියමිතව ඇති අතර, කොළඹ වරාය නගරය නිසැකවම එම ක්‍රියාවලිය වේගවත් කරනු ඇතැයි මට විශ්වාසයි. “දකුණු ආසියාවේ දොරටුව” සහ නැගෙනහිර සහ බටහිර සඳහා මධ්‍යම කේන්ද්‍රස්ථානය ලෙස එහි අපේක්ෂාවන් තවදුරටත් තහවුරු කරමින්, අප විසින් ක්‍රියාත්මක කරන ලද ප්‍රතිසංස්කරණ සමඟ කොළඹ වරාය නගරය කලාපයේ ව්‍යාපාර කිරීමට පහසුම ස්ථානයක් බවට පත්වන බව නොඅනුමානයි. ”
රාජ්‍ය අමාත්‍ය දිලුම් අමුණුගම මහතා සහ චීන තානාපති කිව් සෙන්හොන් (Qi Zhenhong) මහතාද උත්සවය ඇමතීය.
අමාත්‍ය බන්දුල ගුණවර්ධන, රාජ්‍ය අමාත්‍යවරුන් වන දිලුම් අමුණුගම, ප්‍රමිත බණ්ඩාර තෙන්නකෝන්, පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී වජිර අබේවර්ධන, වරාය නගර ආර්ථික කොමිසමේ සභාපති දිනේෂ් වීරක්කොඩි, වරාය නගර නිලධාරීන් සහ Czech Port City Pvt Ltd හි කළමනාකාර අධ්‍යක්ෂ ෂියොන්ග් හොන්ග්ෆෙන්ග් (Xiong Hongfeng) මෙම අවස්ථාවට එක්ව සිටියහ.

අග්‍රාමාත්‍ය මාධ්‍ය අංශය

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *