අපි තාම බංකොලොත් වෙලා නැහැ.. පරිසරවේදී හිරාන් විජේසිංහ

( සටහන: සුරත මාධ්‍යවේදී විනිත් හසන් )

යුරෝපයේ සමනල්ලු ප්‍රමාණයන් සුඵ ප්‍රමාණයක් වූවද ඉතා කුඩා භූමි ප්‍රමාණයක පිහිටි අපේ රටේ සමනල ප්‍රභේද 247 ක් වාර්තා වෙනවා. ජෛව විවිධත්ව අනුව එය ඉතා ඉහල අගයක් ගන්නවා. මෙපමණ සමනලයන් ප්‍රමාණයක් අප රටේ ජීවත්වීම පාරිසරික වශයෙන් අපට වැදගත් වෙනවා. ශ්‍රීලංකා සමනල සංරක්‍ෂණ සහ පරේෂණ සමූහය හෙවත් BCRG හි සංවිධාන සමාරම්භක කණ්ඩායම් නායක හිරාන් විජේසිංහ මහතා අද සියත රූපවාහිනියේ සුන්දර ඉරිදා වැඩ සටහනට එක් වෙමින් පැවසීය.

මෙම පරිසර විනාශය එක්ක රථවාහන වැඩිවීම, මදුරුවන් මර්ධනයට භාවිතා කරන උපක්‍රම, ශාක සහ පරිසර විනාශය සමග සමනල්ලුන්ගේ ව්‍යාප්තිය සීමා වෙනවා, ඒ වගේම මෙම බලපෑම් නිසා වදවීමේ තර්ජණයට ලක්වීම සහ සමහරක් සමනල විශේෂයන් වදවීමක් සිදු වූ බව හෙතෙම තව දුරටත් සදහන් කරන ලදී.

වදවී යන සමනලයින්ගෙන් අප පාරිසරික පද්ධතියට වන කාර්යභාරය පිළිබදව වර්තමාන පරපුර දැනුවත් කිරීම ශ්‍රීලංකා සමනල සංරක්‍ෂණ සහ පරේෂණ සමූහයේ මුඛ්‍ය පරමාර්ථය බවත්, එම ආයතනය කොළඹ දියසරු උද්‍යාණය සහ නුගේගොඩ කාර්යාලය මුල් කරගෙන දීප ව්‍යාප්ත වැඩ කටයුතු රාශියක් සිදුකර ඇති අතර ඉදිරියේදී ද එම කාර්යභාරය අඛණ්ඩව සිදු කරන බව පැවසීය.

ජෛව්‍ය විවිධත්වයෙන් අපි ඉහලක සිටියත් අපි ජාතියක් හැටියට බංකොලොත්. මතු අනාගතය වෙනුවෙන් දුවා දරුවන්ට කියන්න තියෙන්නේ අපි මේ වගේ ධන නිධානයක් ලග තියාගෙන බංකොලොත් කියලා හිතන්නේ නැතුව ඔබ නැණවත්ව සිතලා, මනා කලමණාකරණයකින් මතු පරපුරට මේ දේවල් දායාද කිරීම තමයි අපේ වගකීම.


සමනල්ලුන් පිළිබදව හිරාන් විජේසිංහ මහතා මාධ්‍යවේදී Tharanga Prasad Herath සමග කල සම්මුඛ සාකච්ජාව පහත ලින්ක් එකට ගොස් නැරඹීමට හැක.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *